U čemu se razlikuju mnogobrojne vrste maslinovog ulja na našem tržištu, šta razlike postoje, kao i šta kupci govore velike varijacije u cenama ovih proizvoda, pitalo je mnoštvo čitalaca redakcije „Potrošača”.
Pod naletom trenda o zdravoj ishrani tradicionalnih namirnica počele su da dobijaju konkurenciju, pa je tako u sve više korporacija potrošača umesto suncokretovog počelo da završava maslinovo ulje. Rast prodaje nekoliko puta skupljenih proizvoda, a koji se pretpostavlja da je zdrav, sa početkom krize bio je usporen. Ali, interesovanje potrošača za ovu namirnicu ne jenava, daje odgovore na pitanja čitalaca potražila u Generalnom inspektoratu Ministarstva poljoprivrede i kod velikih distributera maslina na našem tržištu. Zabuna za kupce je utoliko veća što se u velikim trgovinskim lancima nudi između 60 i 70 različitih artikala nekoliko dobavljača.
U kompaniji „Fudlend“ kažu da na našem tržištu ima nekoliko kategorija maslinovog ulja – devičansko (virgino) maslinovo ulje, rafinisano maslinovo ulje, obično maslinovo ulje i maslinovo ulje od komina.
DevičanskoO (virgino) maslinovio ulje
– Pod devičanskim (virgino) maslinovim uljem podrazumeva se ulje vrhunskog kvaliteta. Zbog jednostavnog ceđenja i filtriranja masnih kiselina tokom proizvodnje, devičansko je najzdravije od svih vrsta maslinovog ulja. Bogato je prirodni antioksidansima i esencijalnim vitaminima. Ukus i boja variraju, kao kod dobrih vina, pa je od tamnozelena do žućkaste boje, a ukus zavisi od podneblja i vremenskih uslova pod kojim se gaje masline – objašnjava Jovana Lopušina iz „Fudlenda”.
I u Generalnom inspektoratu Ministarstva poljoprivrede potvrđuje da je reč o najkvalitetnijoj vrsti maslinovog ulja na našem tržištu.
Devičansko maslinovo ulje
– Devičansko maslinovo ulje dobijeno je maslinom isključivo mehaničkim ili drugim fizičkim postupcima, pod uslovima, posebno termičkim, koji ne dovode do promena u tom ulju i koje nije bilo podvrgnuto nikakvom drugom tretmanu sem pranja, mleka, dekantacije, cetrifugiranja i filtriranja – objasnio je Dušan Pajkić, direktor Generalnog inspektorata.
Ova vrsta maslinovog ulja se proizvodi na još tri – ekstra, devičanska i obično.
– Ekstradevičansko (virgino) maslinovo ulje je dobar ukus i specifični miris koji sadrži najviše jedan odsto slobodnih masnih kiselina, računate kao oleinska kiselina. Pod devičanskim (virgino) maslinovim uljem podrazumeva se ulje dobrog ukusa i specifičnog mirisa koje sadrži najviše dva odsto slobodnih masnih kiselina, dok se pod uobičajenim maslinovim uljem podrazumeva ulje dobrog ukusa i mirisa koje sadrži najviše 3,3 procenata slobodnih masnih kiselina – objašnjavaju u „ Fudlendu ”.
Osim devičanskog u policijskoj trgovini nalazi se i rafinisano maslinovo ulje koje dobija rafinisanjem devičanskog (devičanskog) ulja, ali koje ne dovodi do promena u strukturi triglicerida. Ovako proizvedeno ulje žućkaste boje i ukusa i arome slabijeg intenziteta od devičanskog.
– A što se tiče običnog maslinovog ulja, podrazumeva se da ulje dobije dobijeno pitanje rafinisanog maslinovog ulja i devičanskog maslinovog ulja koje služi poboljšanju boje i ukusa – rekli su u Generalnom inspektoratu.
Jedna od najvećih nepoznatih potrošača je maslinovo ulje od komina. Čitaoci „Potrošača“ kažu da zbog prihvatljivih cena često pazare, ali sumnjaju da nije istok kvaliteta kao i devičanski. Da li je to tačno ili nije?
U ovom slučaju je najbolji pokazatelj, spasite naše sagovornike. U „Fudlendu“ kažu da su razlike u ceni na našem tržištu velike, kao i jedna slika kvaliteta maslinovog ulja. Koliko para, toliko i muzika, pravilo je i kada se pazari maslinovo ulje.
Maslinovo ulje od komine
– Pod maslinovim uljem od komina podrazumeva se p roizvod dobijen mešanjem rafiniranog ulja komine maslina i devičanskih maslinovih ulja, osim maslinovog ulja lampante. Komina, koja je čvrsta ostatak koštice i pulpe nakon centrifugiranja, sadrži u sebi još pet odsto ulja koja se mogu ekstrahirati uz pomoć organskih otapala. Tako dobijeno sirovo ulje podvrgava se rafinacijom i dodaje mu malo devičanskog ulja i tako nastaje ulje komine masline. Ovako dobijeno ulje je slabijeg kvaliteta, ali se može koristiti i za prženje – reklama Jovana Lopušina.
Osim na mestu i vrsti masnog ulja, u Generalnom inspektoratu savetuju potrošači da skrenu pažnju na rok upotrebe i naročito na način čuvanja ove namirnice.
– Treba dobro zatvarati bocu jer otvaranjem i ulaganjem ove namirnice kiseoniku ona gubi na kvalitetu i užegne, a držanjem u frižideru se kristalizuje. Preporučena optimalna temperatura za najviše 14 stepeni, kao i čuvanje u tamnoj vodi – ušteda u Generalnom inspektoratu.
————————————————– ——
Nutricionisti: Blagotvorna namirnica
Maslinovo ulje je izuzetno blagotvorna namirnica koja koristi srce i krvne sudove, digestivni trakt, rast i razvoj kostiju kod dece i ima visok sadržaj antioksidanata, objašnjava nutricioniste i dodaje da konzumiranjem maslinovog ulja vremenom dolazi do pada loših holesterola u krvi.
– Maslinovo ulje ima veću nutritivnu vrednost, hranljivije je i blagotvorno za srce i krvne sudove, naročito ukoliko se unose sveže, sa salatama. Suncokretovo nije štetno, jer su i masno potrebne organizacije, ali je problem što ima visokozasićene masti koje se ne preporučuju gojaznim osobama i onima sa visokim pritiskom – objašnjavaju nutricionisti.
————————————————– ———
Razlike prema stepenu obrade
(/ slika3)
Ekstradevičansko – najmanje procesuirano i podrazumeva ulje od prvog presovanja masline |
Devičansko – dobija se od drugog presovanja masline |
Prečišćeno – ulje koje podleže filtracijom |
Ekstralako – prerađuje se u većoj meri i zadržava samo delimično blag ukus masline |
Maslinovo ulje od komina – proizvod dobijen pitanjem rafiniranog ulja komine maslina i devičanskih maslinovih ulja. Komina je čvrst ostatak koštice i pulpe nakon centrifugiranja i sadrži u sebi još pet odsto ulja |
————————————————– —————————————
Pregled cijena u trgovinama, supermarketima
Ekstradevičansko (litar) | 890–1.250 |
Maslinovo obično (litar) | 650–850 |
Ulje od komine masline (litar) | 500–650 |