Priča o šamponima i kosi – šampon
Ne zamarate se pretjerano sastojcima u kozmetičkim proizvodima koje koristite gotovo svakodnevno? Ako je odgovor potvrdan, mogu vam sa sigurnošću napisati kako činite jednu jako opasnu pogrešku. U nastavku članka pročitajte zašto.
Sve do nedavno bila sam u stanju užasnog neznanja kada se radi o kozmetici i sastojcima koji se u nju stavljaju, a mislila sam da sam upućena, informirana i kako mogu s lakoćom razlučiti što je laž, a što istina. Naravno da sam sa podsmjehom čitala opise šampona: s “ekstraktima svile” i “čarobnim travama” te po stoti put u sebi govorila: “Eee, nećete me prevariti s tim”. Bila sam uvjerena da sam naučila sve što sam trebala naučiti… Sve dok mi se jednog dana nije upalila žaruljica iznad glave. Bilo je to u listopadu prošle godine. Stajala sam pred ogledalom nakon pranja i sušenja kose i nije mi se sviđalo to što vidim. Kosa mi je bila tanja nego ikad, ispadala je kao luda, a osim toga je bila konstantno naelektrizirana i beživotna. I nije samo hladno vrijeme bilo krivac za moje probleme – ovakvo stanje moje kose je trajalo mjesecima i mjesecima. Nije mi bilo jasno što radim krivo. Zvuči poznato?
Slijedeći korak: buđenje i akcija. Počela sam istraživati o kozmetičkim sastojcima, a posebno o šamponima. Da vam odmah napišem: nije mi se nikako svidjelo ono što sam saznala. Naime, u kupkama, šamponima, gelovima za tuširanje pa čak i u pastama za zube nalazi se jedna od potencijalno najopasnijih kozmetičkih kemikalija, tzv. natrij lauril sulfat. Možete ga pronaći u popisu sastojaka pod nazivom sodium laureth sulfate (za lakše raumijevanje, u članku ću ga zvati SLS). Manje je poznato kako se SLS jako brzo upija i taloži u tkivu srca, jetre, mozga i pluća. Neki stručnjaci tvrde kako kod djece može uzorkovati i sljepoću. Ovaj sastojak je poznat po tome što stvara pjenu – tu slavnu, razvikanu i opjevanu pjenu. Vjerojatno znate kako većina ljudi misli da proizvod bolje djeluje ako se više pjeni. U slučaju šampona, to je sasvim pogrešno uvjerenje. Inače, jednako opasan “rođak” SLS-a kojeg biste također trebale izbjegavati zove se sodium lauryl sulfate. On nije tako čest kao ovaj prvi, ali to ne umanjuje njegovu opasnost. Sjećam se da sam u dm-u naišla na neke šampone koji su imali sve ove sastojke odjednom, stoga vas pozivam da budete dvostruko oprezne prilikom slijedećeg pohoda u drogerije. Naravno, naići ćete i na drugačija mišljenja o ovom sastojku; neki tvrde kako uopće nije opasan i kako se diže prevelika buka oko njega. Ja sam se u ovom slučaju ipak povela za onom starom: “Gdje ima dima…”. Uostalom, pročitat ćete na kraju članka rezultate mog anti-SLS režima :).
Još jedan kontroverzni sastojak kojeg ćete naći u gotovo svakom šamponu je sodium chloride (SC). Pišem “kontroverzni” jer neki govore kako nije štetan dok drugi tvrde kako jest. SC je zapravo kuhinjska sol, koja u šamponima služi kao zgušnjivač. To jest prirodan sastojak, no činjenica je da isušuje, izbjeljuje boju i preljev (pogotovo ako se bojate u crveno) te oduzima vlagu vašoj kosi. Zato SLS i SC često možete naći u gelovima za pranje jako masne kože (npr. La Roche Posay gel za masnu kožu, Eveline 3 u 1 Pure Control gel itd.), jer je jako isušuju i privremeno zaustavljaju proizvodnju sebuma (o njezi masne kože mogu napisati poseban članak ako želite; to je također jedna zanimljiva tema puna zabluda). Razmislite malo o tome. Želite li stvarno u svom šamponu sastojke koji se koriste u agresivnoj borbi protiv akni, u sapunima te deterdžentima za pranje posuđa? Osim toga, u procesu konzerviranja kozmetičkih proizvoda (pa tako i šampona) koriste se parabeni i formaldehidi koji su također potencijalno opasni po zdravlje te izazivaju alergije i hormonalne poremećaje.
Logički ćete zaključiti kako sam ja pobornik prirodne kozmetike. To je zasigurno najbolja opcija iako, kako na stranici Zdrava krava piše, “i s njom valja biti oprezan, jer kozmetika koja se nalazi na policama trgovačkih lanaca i ljekarni nikako ne može biti potpuno prirodna, budući da mora sadržavati kemijske konzervanse, emulgatore, umjetne boje i parfeme da bi izdržala transport, skladištenje i višemjesečno stajanje na policama trgovačkih lanaca”. Nakon svega ovoga, vjerojatno mislite: “I što bi ja sad trebala? Vratiti se u kameno doba? Skupljati kišnicu u lonce, raditi domaće šampone od koprive možda?!” Naravno da je nerealno to tražiti, no mislim da možete razmisliti o sastojcima, obratiti pozornost na njih i raspitati se o “najzdravijim” varijantama. To sam upravo ja učinila i došla do dvije opcije, odnosno dva šampona koja u svom sastavu nemaju ni jedan od navedenih štetnih spojeva. To su Bübchen Baby te Hello Kitty šamponi (Müller, otprilike 20 kn po komadu). Mislim kako ovaj Bübchen šampon možete naći i u BIPI; ja ga u dm-u nisam pronašla među Bübchen proizvodima.
Moram napomenuti da mi je trebalo cijelo jedno popodne da ih nađem (vidjet ćete i same ako odete u obližnji dm/Müller/Kozmo – apsolutno svi šamponi među prvim sastojcima navode SLS). Ovi šamponi su očigledno sa odjela za bebe, koji je inače – šokantno, ali istinito – isto tako prepun proizvoda koji sadrže SLS! Moj favorit je Bübchen šampon, kojeg koristim već četiri mjeseca. Izrazito je blag, nenametljivog i smirujućeg mirisa. Učinio je ogromnu razliku na mojoj kosi koja sada brže raste, izgleda puno zdravije i sjajnije, lakše se češlja, ne ispada, a nije više ni naelektrizirana. Također, vidljivo je gušća i manje se masti. Ovo je definitivno čudo od proizvoda, vjerujte mi! Budite spremne na to da se ne pjeni kao šamponi na koje ste navikle (upravo zato što ne sadržava SLS). Pri prvom šamponiranju je jako “težak” i ljepljiv (možda ćete imati osjećaj kako ga ne možete rasporediti po cijeloj kosi), no pri drugom se brzo zapjeni ako ga lijepo i temeljito umasirate dodavajući malo vode. Prilikom ispiranja pod prstima ćete osjetiti kako vam je kosa savršeno čista – osobno obožavam taj osjećaj Još jedno upozorenje – kosa bi vam se mogla učiniti slamnatom i “teškom” ispočetka, ali nakon 5-6 pranja (odnosno, kad se navikne na šampon) bit će prekrasna. Stoga joj jednostavno morate dati malo vremena da se odmori od štetnih kemikalija i da se navikne na novu rutinu.
Osim ovih šampona preporučam da same napravite masku, tj. kuru za kosu. Osobno već duže vrijeme koristim kuru s tri ulja kojom sam jako zadovoljna. Evo i recepta:
- ekstra-djevičansko maslinovo ulje
- avokadovo ulje
- ricinusovo ulje
Jednaku količinu svakog ulja staviti u bočicu za špricanje (smjesa neće biti pregusta). Protresti bočicu, nanijeti i umasirati masku na kosu i tjeme otprilike jedan sat prije šamponiranja. Ostavite da djeluje i onda dva puta isperite masku šamponom. Ako imate jako suhu i neukrotivu kosu, možete koristiti ovu kuru i kao “leave-in conditioner”. Rezultate biste trebale osjetiti i vidjeti nakon otprilike 15-ak korištenja. U slučaju da si ne možete priuštiti sva tri ulja, možete napraviti kuru od jednoga. Npr. ricinusovo ulje pomiješati s vašim šamponom (omjer neka bude 85% šampon i 15% ulja). Isto tako, ako imate jako masnu kosu i bojite se da će vam je sva ova ulja još više zamastiti, možete pomiješati samo avokadovo i ricinusovo. Također, učinile biste vašoj kosi ogromnu uslugu svakodnevnim nježnim masažama tjemena. One ne moraju biti duge; važno je samo da masirate vršcima prstiju (nikako noktima!).
Što se tiče češljanja kose, najbolje bi bilo koristiti blage četke (sa zupcima/vlaknima od prirodnih materijala poput životinjske dlake) kao što su ove na slikama niže. Prva je pogodna za tanku, a druga za gustu kosu. Nikako ne preporučam četke i češljeve s plastičnim ili metalnim “zupcima”, jer će vam oni naelektrizirati kosu i oštetiti tjeme. Nasuprot tome, drvene četke i češljevi su dobrodošli za svaki tip kose. Isto tako, bilo bi dobro da se suzdržite od češljanja kose dok je ona potpuno mokra, jer je tada užasno ranjiva i nježna. Pričekajte barem dok je polovično ne osušite.
Kao što sam već napisala, opasnih sastojaka ima posvuda – u lakovima za nokte, bojama za kosu, dekorativnoj kozmetici i anticelulitnim preparatima, no ja sam se fokusirala na šampone. Smatram kako je gotovo svakoj ženi zdravlje i izgled njene kose od iznimne važnosti, stoga sam odlučila podijeliti svoje iskustvo s vama. Za kraj prilažem dvije, odnosno tri slike svoje kose: na prvoj slici, lijeva polovica je fotografirana u rujnu prošle godine (nisam mogla naći bolju jer očigledno tada nisam imala u planu ovakav članak), a desna prije mjesec dana. Mislim da se jasno vidi razlika. Na obje polovice slike mi je, za potrebe što bolje usporedbe, kosa nepočešljana i cijela prebačena naprijed. Ako pažljivo pogledate, na desnoj ćete vidjeti i pramen mlade kose na tjemenu. Na posljednjoj slici, koja je slikana otprilike prije tri tjedna, kosu sam počešljala i fotografirala se pored prozora tako da možete bolje vidjeti sjaj (nisu korišteni nikakvi drugi preparati osim šampona – čak nisam koristila ni masku).
Kako vam se sviđa članak? Jeste li naučile nešto novo? Hoćete li izmijeniti svoju njegu kose i preparate koje koristite? Možete li preporučiti neki proizvod bez štetnih sastojaka? Zapamtite: vaša koža/kosa upija sve što stavite na nju!
Izvori:
Healthy communications, The Real Essentials, HubPages, Zdrava krava.
Autorica članka: Adila Pavelić, Drniš